Warmia: co warto zobaczyć?

Wypoczynek na Warmii może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tej części Polski?

Malbork – w cieniu krzyżackiej twierdzy

Warmia kojarzona jest przede wszystkim z potężnymi zamkami krzyżackimi, w gronie których wyróżnia się twierdza w Malborku. Jest ona obiektem wyjątkowym, zarówno ze względu na swe rozmiary, jak i na rolę, jaką Malbork odegrał w dziejach państwa polskiego. To miasto leżące nad Nogatem jest wspaniałym celem wycieczki dla tych turystów, którzy chcą lepiej poznać największą gotycką twierdzę Europy oraz poszerzyć swą wiedzę na temat Zakonu Krzyżackiego. Wędrówka po terenie tutejszej twierdzy to wspaniała przygoda oraz wyjątkowa podróż w czasie.

Gniew – urok średniowiecznego miasta

Miłośników historii i krzyżackich zamków zainteresuje też Gniew – piękne miasteczko, leżące w widłach Wierzycy i Wisły. Średniowieczny układ urbanistyczny, malowniczy ryneczek i gotycki kościół – oto atrakcje, którym w czasie wycieczki po mieście z pewnością warto się przyjrzeć. Największym zainteresowaniem wśród zaglądających tu turystów cieszy się jednak krzyżacki zamek, którego część została zaadaptowana na potrzeby muzealne. Latem wokół zamku organizowane są ciekawe imprezy historyczne, dzięki którym Gniew staje się coraz ważniejszym punktem na turystycznej mapie Polski.

Pelplin

To miejsce bardzo ważne dla wszystkich miłośników sztuki sakralnej. Pelplin może się pochwalić potężnym opactwem cysterskim, które do dziś zachwyca swą formą. Gotycka katedra przyciąga uwagę zarówno swa architekturą, jak i wspaniałym wyposażeniem, ogromne wrażenie na zwiedzających mogą też zrobić zachowane tu zabudowania klasztorne. Pelplin jest jednocześnie znany z wyjątkowej placówki. To Muzeum Diecezjalne, w którym zgromadzono bezcenną kolekcję dzieł sztuki sakralnej oraz zabytków dawnego piśmiennictwa. To właśnie tu znajduje się Biblia Gutenberga z XV wieku – jedyny w Polsce egzemplarz, który ma ogromną wartość.

Świecie

Miasto, które dawniej miało strzec granic Księstwa Gdańskiego, dziś jest bardzo ważnym celem wycieczek historycznych. Pochyły rynek, imponująca kolekcja zabytkowych kamienic oraz zespół klasztorny Bernardynów – oto atrakcje, którym warto tu poświęcić nieco więcej uwagi. W mieście tym również zachował się krzyżacki zamek, którego zwiedzenie dla każdego z nas może się okazać wyjątkową przygodą.

Kwidzyn

Wycieczki śladem zamków krzyżackich nie mogą pomijać tak ciekawej miejscowości, jaką jest Kwidzyn. Tu, w zakolu rzeki Liwy, wznosi się wspaniały zespół zamkowo-katedralny, który powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Na turystów czeka tu niezwykła ciekawostka – największa średniowieczna latryna, będąca integralną częścią krzyżackiej twierdzy.

Sztum

Kolejna miejscowość, której w czasie wycieczki po Warmii warto poświęcić nieco więcej uwagi, to Sztum. I tu najcenniejszym zabytkiem jest zamek krzyżacki, na terenie którego mieści się Muzeum Ziemi Sztumskiej. To ciekawa placówka, którą z pewnością warto odwiedzić.

Warmia zachwyca, a tutejsze atrakcje skutecznie przyciągają tu miłośników historii oraz dawnej architektury. W tej części kraju każdy z nas może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedze na temat historii, a jednocześnie – nacieszyć się wypoczynkiem w przepięknym otoczeniu.