Lidzbark Warmiński: co warto tutaj zobaczyć?

Jest jednym z ciekawszych punktów na Szlaku Zamków Gotyckich oraz jednym z ważniejszych punktów w programie historycznej wycieczki po Warmii. Lidzbark Warmiński to ważny ośrodek turystyczny, który może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami. Na jakie atrakcje warto zwrócić w tym mieście szczególną uwagę?

Na biskupim zamku

Większość turystów zaczyna poznawanie Lidzbarka od wizyty na zamku biskupów warmińskich. Dlaczego? Bo to najsłynniejszy zabytek tego miasta, obok którego nie można przejść obojętnie. Zamek ten powstał w drugiej połowie XIV stulecia i jest jednym z najciekawszych przykładów gotyckiej architektury, jakimi może się pochwalić Warmia. Wizyta na zamkowym dziedzińcu oraz spacer po reprezentacyjnych wnętrzach zamkowych to przygoda, która bez wątpienia na długo zapisze się w pamięci wszystkich turystów odwiedzających to miejsce.

W kościele św. Piotra i św. Pawła

Kościół farny w Lidzbarku Warmińskim jest interesującym zabytkiem sztuki sakralnej, a jednocześnie integralną częścią średniowiecznych fortyfikacji miejskich. To dziś ta gotycka świątynia intryguje swą potężną sylwetką oraz obronnym charakterem. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten dodatkowo będzie mógł się nacieszyć widokiem wielu ciekawych zabytków. Późnogotycki świecznik z XVII wieku, klasycystyczna ambona oraz późnorenesansowy ołtarz boczny z 1640 roku – oto wybrane elementy, na które w czasie zwiedzania kościelnego wnętrza warto zwrócić szczególną uwagę.

W cieniu Wysokiej Bramy

Wysoka Brama w Lidzbarku to kolejny zabytek, któremu w trakcie zwiedzania Warmii warto poświecić nieco więcej uwagi. Jest to jedna z nielicznych już pamiątek po fortyfikacjach, które w XV wieku otaczały to miasto i strzegły bezpieczeństwa jego mieszkańców. Wysoka Brama jest zatem i ważnym elementem w miejskiej panoramie, i cennym zabytkiem, który z pewnością zasłużył na większe zainteresowanie ze strony turystów.

Krzyżowa Góra: nie tylko dla aktywnych

Dla tych, którzy wolny czas chcą spędzać w aktywny sposób, Lidzbark Warmiński również może się okazać atrakcyjnym miejscem. Dumą miasta jest Krzyżowa Góra, chętnie odwiedzana w okresie zimowym. Nie brak tu ciekawych tras dla narciarzy, dzięki czemu urlop na Warmii może się okazać idealną ofertą i dla tych, którzy z białego szaleństwa chcą korzystać nie w górach, lecz w krainie pełnej średniowiecznych zabytków. Piękne widoki, świetne warunki to wypoczynku – oto powody, dla których każdy z nas powinien poszerzyć swą wycieczkę po Lidzbarku o ten ciekawy punkt.