Tak smakują Kujawy. Będąc w regionie, zasmakuj się w regionalnych kujawskich potrawach!

Kujawy to takie miejsce w Polsce, w którym nie tylko możesz delektować się wspaniałymi widokami, ale i smakami. Poznasz historię naszego kraju nie tylko dzięki wycieczkom do takich miejsc jak Lednica czy Gniezno. Aromatyczne dania, z jednej strony zaskakują swoją prostotą a z drugiej, wyrafinowanym smakiem. Poznaj więc Kujawy od kuchni!

Czym charakteryzuje się kuchnia kujawska?

Jeżeli mieszkasz w regionie, w którym jest dużo jezior pełnych smacznych ryb oraz lasów z aromatycznymi grzybami, to nie masz wyjścia. Te dwa składniki są swego rodzaju wyznacznikiem kuchni kujawskiej. Dodajmy do tego jeszcze pełne słodyczy jagody i inne skarby natury, które rosną na żyznych i bogatych w mikroelementy ziemiach. Na szczególną uwagę zasługują właśnie ryby, często podawane w nieszablonowy sposób. Bo kto powiedział, że ryba to tylko smażona?

Zacznijmy od rozgrzewającej zupy

Zupy podawane tradycyjnie, zgodnie ze starymi kujawskimi książkami kucharskimi, muszą być syte i wykonane z prostych, powszechnie dostępnych składników. Warto więc zamówić barszcz biały lub krupnik kujawski. Jeżeli lubisz smakować zupełnie nowe rzeczy, w restauracji zamów również zupę o wdzięcznej nazwie muska. To potrawa z zsiadłego mleka z czosnkiem, kminkiem i rozmarynem. Wszystko podane na ciepło i obowiązkowo z pieczywem czosnkowym, daje niezwykłe doznania smakowe.

Kolejną propozycją niekoniecznie znaną w innych regionach kraju jest zacierka kraszona albo na mleku. Pozornie danie to kojarzy się ze śniadaniem lub kolacją, jednak doskonale wpisuje się również w danie obiadowe. Zacierka to nic innego jak specjalnie robione kluski, gotowane z ziemniakami i polane smażoną cebulką. Znawcy mówią, że to proste danie chwyta za serce i nie chce się go dość.

Chociaż rosół jest znany właściwie w całej Polsce, to jednak właśnie na Kujawach, zjesz go jako wywar z mięsa cielęcego. Gdy masz ochotę na zupy owocowe, musisz pokusić się o zupę z rabarbarem albo aromatyczną zupę śliwkową. Nie tylko w sezonie wielkanocnym, świetnie będzie pasować również jako danie obiadowe żurek kujawski. Jego niebagatelny smak zawdzięcza się wywarowi z szynki gotowanej i białej kiełbasy. Podawany z jajkiem, stanowi pełne i sycące danie.

A co na drugie?

Jeżeli zupa to za mało, albo też nie jesteś jej fanem, przejdźmy dalej, do drugiego dania. Biorąc pod uwagę, że region ten jest pełen smacznych ryb, nie dziwi, że to właśnie one grają tu role pierwszoplanowe. Będąc w restauracji, koniecznie skosztuj śledzi po kujawsku albo rybę po toruńsku. Prawdziwym hitem, zamawianym przez odwiedzających Kujawy turystów jest również szczupak w soli.

Alternatywą dla dań z rybami w roli głównej, są chociażby gołąbki w sosie żurkowym. Od tych tradycyjnych, zawiniętych w liście kapusty różnią się tylko sosem. Ten zamiast pomidorowy, jest żurkowy, z charakterystycznym, kwaśnawym posmakiem. Gdy to za bardzo nie przemawia, można również skosztować gęsi po kołudzku i przede wszystkim gęsi smalec. Ten ostatni jest bardzo ceniony zarówno w kuchni jak i w domowych sposobach na zwalczanie przeziębienia.

Na deser nie tylko pierniki

Kujawy mogą pochwalić się również bardzo szeroką gamą słodkich specjałów. Najbardziej znane są oczywiście pierniki toruńskie. Oryginalne w mocno korzennym smaku i polane gorzką czekoladą, zachwycą każdego. Alternatywą są rogaliki barcińskie, z masą z żółtek oraz migdałów jako nadzienia. Te drożdżowe rogaliki są niezłą konkurencją dla rogali świętomarcińskich.

Ze względu na czyste powietrze oraz doskonałą glebę, region ten specjalizuje się w powidłach oraz konfiturach różanych. Są one świetnym dodatkiem do ciast, pieczywa a nawet w sezonie zimowym, do rozgrzewającej herbaty.