Jakie cechy powinien posiadać dobry plecak szkolny dla dziecka?

Rok szkolny trwa 10 miesięcy z małym przerwami na święta i zimowe ferie, a to oznacza, że dziecko przez około 300 dni nosi na plecach wszystkie niezbędne do nauki podręczniki oraz inne akcesoria – nawet jeśli w szkole dostępne są szafki, to i tak większość uczniów nosi codziennie ciężki bagaż na plecach – rodzaj i jakość plecaka ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie – jakie cechy powinien posiadać dobry plecak?

W odpowiednim rozmiarze 

Wielu rodziców kupuje plecaki podobnie jak buty czy ubrania nieco większe z myślą, że posłużą przez kilka sezonów – nie jest to dobra decyzja – taki plecak może niekorzystnie wpłynąć na postawę i zdrowie fizyczne naszego dziecka – dlatego dobre plecaki dla dzieci do szkoły to te, które dopasowane są do wzrostu i wagi dziecka. Co to w praktyce oznacza? – Plecak powinien sięgać od góry do wysokości ramion, a od dołu do wysokości miednicy. Natomiast jeśli chodzi o jego szerokość, to nie powinien wykraczać poza obrys ramion. Podobne sprawa ma się z szelkami – powinny być rozstawione w taki sposób, aby nie zsuwały się z ramion, a także nie były zbyt ciasne, ponieważ to spowoduje, że będą wbijać się w ramiona. Dobrze również, jeśli plecak nie będzie zbyt ciężki. 

Ze wzmocnieniami w tylnej części oraz w szelkach 

Wygodne plecaki dla dzieci do szkoły to także te, które posiadają wzmocniony pianką lub gąbką system nośny – oznacza to, że strona wewnętrzna, czyli ta, która sięga pleców jest sztywna, podtrzymuje zawartość i tym samym wpływa na zachowanie odpowiedniej postawy w czasie chodzenia czy stania. Niektóre modele są także dodatkowo wyposażone w pasy piersiowe oraz biodrowe, co przy dużej wadze jest dodatkowym wzmocnieniem dla dziecięcych pleców. Warto także przyjrzeć się szelkom – one również powinny być wzmocnione i miękkie, a przy tym amortyzujące – dzięki temu komfort noszenia plecaka będzie znacznie większy. 

O idealnej pojemności  

W sprzedaży dostępne są plecaki dla dzieci do szkoły o różnych pojemnościach, a to oznacza, że również pod tym względem warto dopasować je do potrzeb dziecka. Przyjmuje się, że plecak do 10 litrów jest wystarczający dla przedszkolaka, ale już dla dziecka w wieku szkolnym należy wybrać taki o pojemności 20 litrów. Dla jeszcze starszych uczniów szkół średnich odpowiedni będzie nawet taki o pojemności 30 litrów. 

Z odpowiednią ilością przegród i kieszonek

Ilość przegród i kieszonek oraz ich wielkość powinna być dostosowana do potrzeb dziecka – na pewno plecaki dla dzieci do szkoły powinny posiadać przegrodę na format A4, a także drugą, w której zmieszczą się zeszyty i mniejsze książki. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe kieszenie, w których dziecko umieści na przykład drugie śniadanie czy butelkę z piciem – dzięki temu, nawet jak bidon będzie nieszczelny, to książki i zeszyty nie będą bezpośrednio narażone na zmoczenie. 

Warto pamiętać także o tym, że plecak powinien się dziecku podobać, ale najlepszym rozwiązaniem są te najbardziej klasyczne motywy i kolory – dzięki temu mamy pewność, że po kilku miesiącach, gdy dziecku zmienią się zainteresowania, nie będzie nas naciągać na nowy model.