Szop pracz zagraża równowadze ekosystemu Kujaw i Pomorza!

Aż trudno w to uwierzyć, ale szop pracz nie był do niedawna stałym mieszkańcem naszego kraju. Co więcej, jego pojawienie się może w dużym stopniu naruszyć ekosystem i zagrozić rozmaitym gatunkom żyjącym w symbiozie. Kto ucierpi najbardziej?

Ptaki i żółwie na celowniku

Szop pracz to drapieżnik polujący przede wszystkim na ptaki, dlatego też zagrożone jest dzikie ptactwo, ale i prywatne hodowle drobiu. Do tego jest niezwykle zwinnym i sprytnym zwierzakiem, więc potrafi dostać się również do miejsc, gdzie kuna czy lis nie dotrze. Skąd jednak wziął się w Polsce zwierzak z Ameryki Północnej?

Wszystko przez fakt, że w latach 30-tych ubiegłego wieku, sprowadzono go do Niemiec i Rosji. Rozprzestrzenienie się tego gatunku na kraje ościenne było tylko kwestią czasu. Naukowcy i biolodzy z uwagą obserwują szopy pracze w Polsce, bo istnieje realne zagrożenie ze strony tych miło wyglądających stworzeń. Szacuje się, że kolonizują się w naszym kraju w tempie około 80 – 100 km na 5 lat.

Źródło chorób, również dla ludzi!

Szop pracz jest uciążliwy szczególnie dla właścicieli większych farm drobiu. Jednak to nie jedyne zagrożenie, jakie ze sobą niesie. Lekarze alarmują, że jest on nosicielem patogenów wywołujących wiele chorób. Należą do nich przede wszystkim wścieklizna, nosówka, świerzb, zapalenie mózgu czy toksoplazmozę. Może również zarazić histoplazmozą, leptospirozą a także pasożytami takimi jak glisty. To właśnie tej ostatniej powinniśmy bać się najbardziej.

Czy dojdzie do katastrofy ekologicznej?

Kolonie szopa pracza można już zaobserwować w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego, Kcyni, Gniewkowa, Barcina, Sępólna Krajeńskiego, Więcborka oraz Żanina. Widziany był również w Rezerwacie Brzęki w Borach Tucholskich oraz w Wideckim Parku Narodowym. Na szczęście dla nas, populacja nie rozrasta się w szybkim tempie. Jednak już teraz ekolodzy i biolodzy alarmują, że może dojść do naruszenia ustalonych przez wiele lata struktur ekologicznych i łańcucha pokarmowego, który obowiązuje od pokoleń.