Nowy atrakcyjny obiekt na mapie regionu. Koniecznie zobacz spichlerz dworski!

Jeżeli nie masz planów na nadchodzący weekend, koniecznie zobacz co nowego w Kujawsko Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. W połowie czerwca uroczyście otwarto największy spichlerz tego typu na Kujawach. Znajdą się w nim sale edukacyjne oraz muzeum. Po prostu musisz go zobaczyć na własne oczy!

Zniszczony przez wojnę

Spichlerz w Kłóbce niestety został bardzo doświadczony podczas II Wojny Światowej. Przebudowano go w latach 60 – tych XX wieku, dostosowując rozmiary do aktualnych zapotrzebowań. Niestety, przez te prace miejsce straciło całkowicie swój pierwotny klimat i przeznaczenie. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy w 2013 roku kompletnie zrujnowany spichlerz zakupiło Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. To właśnie ich ciężka praca oraz fundusze z Unii Europejskiej oraz z województwa, pozwoliły odtworzyć spichlerz takim, jakim był zaraz po wybudowaniu.

Na parterze wystawy

Spichlerz jest podzielony na część edukacyjną oraz wystawowo muzealną. Cały rozległy parter zajmuje właśnie ta ostatnia. Zebrano tu maszyny rolnicze, urządzenia do uprawy roli oraz wszelkie sprzęty niezbędne w hodowli zwierząt takich jak bydło i konie. Na piętrze z kolei wyznaczono strefę na wszelkiego rodzaju działania edukacyjne, z koncertami tematycznymi włącznie.

Program ratowania dziedzictwa regionu

Odnowienie Spichlerza nie jest pierwszą akcją tego typu, która została zainicjowana w regionie. Wojewódzki program ratowania dziedzictwa Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej sprawił, że odbudowano już zabytkowy dwór oraz zrewitalizowana park i drewniany kościółek. Wszystko to można obejrzeć w Kujawsko- Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.