Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to ciesząca się popularnością metoda walki z wadami wzroku w przypadku osób po 45 roku życia. Stanowi ona m.in. alternatywę dla korekcji laserowej w przypadku pacjentów, u których nie da się przeprowadzić tego typu leczenia. Podczas zabiegu następuje usunięcie naturalnej soczewki oka i wszczepienie soczewki trójogniskowej, która jest najwyższej jakości implantem. Taki zabieg zdecydowanie przyczynia się do poprawy komfortu i jakości życia pacjentów i umożliwia rezygnację z użytkowania okularów.

Na czym dokładnie polega refrakcyjna wymiana soczewki?

Metoda RLE opiera się właśnie na usuwaniu soczewki naturalnej i zastępowaniu jej sztuczną. Zabieg jest dosyć podobny do tego stosowanego przy klasycznym usuwaniu zaćmy, jednak można go wykonać także u pacjentów z soczewką przezierną czy nieistotnymi dla widzenia zmętnieniami. Najlepsza poradnia okulistyczna i pracujący w niej profesjonaliści dbają o to, by całość przebiegła jak najszybciej.

Zabiegi okulistyczne tego pokroju przeprowadza się z zastosowaniem znieczulenia kropelkowego, więc osoba, która się mu poddaje, jest w pełni świadoma wszystkich działań lekarza. Wszystko trwa mniej więcej 15 minut, a po skończeniu procesu nie ma konieczności hospitalizacji. W najlepszych placówkach istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu na obu oczach w ten sam dzień. Pacjent nie traci wzroku, dostaje przezroczyste opatrunki, które zapewniają poprawę widzenia od razu po zabiegu. Korekcja wad wzroku z użyciem tej metody wymaga zastosowania ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Wymiana soczewki odbywa się po wykonaniu małego nacięcia (ok. 2,2 mm), które szybko zagoi się samoistnie.

Refrakcyjna wymiana soczewki – zalety

Zabieg RLE posiada szereg zalet, do których można przede wszystkim zaliczyć znaczną poprawę jakości widzenia natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu. Nie zmieni się to już do końca życia pacjenta. Ponadto zabieg zabezpiecza przed rozwojem zaćmy. Soczewki naturalne w końcu ulegną procesowi starzenia, natomiast sztucznych to nie dotyczy. Refrakcyjna wymiana soczewki wiąże się z możliwością rezygnacji z noszenia okularów i soczewek, ponieważ jakość widzenia będzie zadowalająca bez nich. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nie trwa długo, pacjent zostaje wypisany do domu bezpośrednio po jego zakończeniu. Ponadto sztuczne soczewki mogą chronić oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego i promieni UV z powodu obecności specjalnych filtrów. Nie warto więc wahać się dłużej, tylko podjąć decyzję o zapisaniu się na zabieg już dziś.

Kto może skorzystać z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjną wymianę soczewki wykonuje się głównie u osób po 45 roku życia borykającym się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy też astygmatyzmem. Ta metoda wykorzystywana jest też alternatywnie do laserowej korekcji wzroku. Soczewki dostosowuje się indywidualnie do potrzeb osoby decydującej się na zabieg oraz jej stylu życia. Pacjenci muszą odpowiedzieć sobie m.in. na następujące pytania: czy ważna jest dla nich rezygnacja z okularów, czy w ich życiu istotną rolę pełni aktywność fizyczna, czy czytają wiele książek oraz czy spędzają dużo czasu przed monitorem komputera lub tabletu.

Profesjonalista w trakcie konsultacji decyduje o wyborze konkretnego rodzaju soczewki. Pacjent musi uwzględnić fakt, iż różnią się one od siebie cenami. Wynika to z właściwości poszczególnych soczewek, które odpowiadają na inne potrzeby i posiadają inne cechy.