Kuchnia kaszubska – dwie tradycyjne potrawy

Na Kaszubach wykształciło się sporo potraw charakterystycznych tylko dla tego regionu. Spowodowane jest to położeniem nad morzem, z tego względu dominuje tutaj ryba w różnych rodzajach, od zwykłych śledzi po miętusy. Na pewno słyszeliśmy o wielu sezonowych smażalniach działających w okresie wakacyjnym oraz o cenach za jedno danie. Niestety, jest to bardzo krzywdzący stereotyp dla kulinarnych tradycji Kaszub. Żeby to naprawić, zaprezentujemy Państwu dwa proste przepisy z wykorzystaniem jednej z najbardziej kojarzących się z wybrzeżem ryb – bałtyckiego śledzia.

PULKI (ziemniaki z sałatką śledziową)
– 4 ziemniaki
– 4 marynowane filety śledziowe
– 2 śmietany 18%
– 2 cebule
– 2 jabłka
– pęczek koperku
– pieprz

Dzień przed zrobieniem dania musimy zamarynować śledzie, można również kupić w sklepie filety już tak przygotowane – wtedy od razu robimy sałatkę. Płaty ryby kroimy na cząstki i wrzucamy do naczynia z mieszaniną wody (1 litr), octu (1/3 szklanki) i cukru (4 łyżki). Zostawiamy je na noc w lodówce. Kolejnego dnia zamarynowanego śledzia wrzucamy do miski, dodajemy do niego starte na grubych oczkach obrane jabłka oraz drobno pokrojoną cebulę. To wszystko przyprawiamy pieprzem i zalewamy śmietaną. Po połączeniu składników należy posypać całość rozdrobnionym koperkiem i jeszcze raz dokładnie wymieszać. Gotową sałatkę wstawiamy do lodówki, aby się schłodziła. Teraz gotujemy w garnku ziemniaki, mogą być w mundurkach albo obrane. Kiedy będą gotowe, to nakładamy obok nich naszą sałatkę.

ŚLEDZIE W ZALEWIE OCTOWEJ
– 20 tuszek śledzia
– 4 cebule
– 750 ml octu
– mąka krupczatka
– olej (do smażenia)
– woda
– ziele angielskie
– liście laurowe
– sól
– cukier

Tuszki obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanej patelni. Kiedy uzyskają ciemnozłotą barwę, to ściągamy je do ostygnięcia. Potem po 10 sztuk umieszczamy w dużych słoikach razem z kilkoma kulkami ziela angielskiego i paroma liśćmi laurowymi. Obraną cebulę kroimy w krążki i dodajemy do słoików. Teraz musimy przygotować zalewę. Duży garnek zapełniamy w ¾ wodą, dosypujemy 3 łyżki soli oraz 6 łyżek cukru i gotujemy aż do wrzenia. Następnie dolewamy ocet i znowu chwilę czekamy. Kiedy zalewa będzie gotowa, to wlewamy ją do słoików aż po sam szczyt. Zakręcamy je i stawiamy dnem do góry, niech stoją tak aż to wystudzenia.

One thought on “Kuchnia kaszubska – dwie tradycyjne potrawy

Dodaj komentarz