Wypad na weekend – u stóp Wieżycy

Dawno, dawno temu za górami za lasami… (żartując trochę tym powiedzeniem na początku) na malowniczych Kaszubach, pośród starych buków lasów, wznosi się słynna kaszubska Wieżyca (328 m n. p.m.). Należy wiedzieć, że jest to najwyższe wzniesienie krainy należące do pasma Wzgórz Szymbarskich. A wyższe od niej pasma znajdują się dopiero 350 km na południe, w Górach Świętokrzyskich. W bardzo dawnych czasach jako najwyższy szczyt tej okolicy, Wieżyca była miejscem kultu plemion słowiańskich.

Obecnie również do siebie przyciąga, tylko że przede wszystkim turystów spragnionych atrakcji. A co możemy zaliczyć do takich atrakcji? Jedną z nich jest niewątpliwie 30-metrowa wieża widokowa znajdująca się na jej szczycie. Aby na nią wejść, musimy pokonać aż 182 stopnie. Warto jednak się poświęcić i to zrobić, bowiem trud wspinaczki zrekompensuje nam widok, który jest przepiękny. Gdyż ujrzymy ciągnące się po horyzont kaszubskie lasy, pomiędzy nimi niebieskie tafle jezior. Natomiast całkowite maksimum widoków uda nam się osiągnąć w bezchmurny dzień, wtedy bowiem dojrzymy brzeg Morza Bałtyckiego.

Kiedy już nasycimy nasze oczy panoramą, wtedy trzeba koniecznie zobaczyć, co się dzieje u podnóża góry. Tu sprawuje piecze nad atrakcjami Centrum Edukacji i Promocji Regionu. I to „Centrum” zaprasza do nieopodal znajdującego się Szymbarka. Zobaczymy tu jedyny i niepowtarzalny Dom Do Góry Nogami. Jest to naturalnej wielkości drewniany budynek, który został postawiony „na dachu”. A wchodzi się do niego przez szczytowe okno i chodzi cały czas po „suficie”. Znajduje sie też tutaj Dom Sybiraka przewieziony aż spod Irkucka. Wykonali go Polacy zesłani na Syberię ponad 200 lat temu. Jest replika sowieckiego łagru. Powinno zainteresować nas także dzieło wykonane przez miejscowych cieśli, czyli najdłuższa deska świata licząca 46, 53 metrów.

Warto wiedzieć, ze została wycięta z drzewa daglezji, które mierzyło ponad 51 metrów wysokości. Jako ciekawostkę warto dodać, że przy heblowaniu deski pracowało aż 300 osób. Również należałoby wstąpić do wsi Gołubie położonej nad jeziorami Dąbrowskim i Patulskim u podnóży Wieżycy. Ta miejscowość jest znanym w Polsce ośrodkiem zdrowego odżywiania. Odnajdziemy tutaj pensjonaty, kwatery specjalizujące się w walce z nadwagą i promujące zdrowy tryb życia. Rajem są tutaj wzgórza i lasy dla tych z nas, którzy kochają spacery. Celem wędrówek może być też położony w Sikorzynie położonej pod Gołubiem XVIII-wieczny dwór Wybickich. Jest to ród, z którego pochodzi autor hymnu narodowego. Ujrzymy w nim przepiękne wnętrza z zabytkowymi meblami i piecami kaflowymi. A kiedy będziemy chcieli trochę odpocząć, odetchnąć możemy wtedy zasiąść w miejscowej herbaciarni.

Warto spróbować tam różnych gatunków herbat, słuchając muzyki klasycznej.

One thought on “Wypad na weekend – u stóp Wieżycy

Dodaj komentarz