Z wizytą w Dobrym Mieście

Malownicza i piękna, kusząca ciekawymi zabytkami i wspaniałą przyrodą Warmia już dawno stała się regionem popularnym wśród turystów. Tutejsze atrakcje turystyczne mają wyjątkowy charakter, a wędrówki po tej części Polski mogą każdemu miłośnikowi podróży sprawić wiele przyjemności. Jednym z miast, w którym warto się zatrzymać w trakcie wycieczki po Warmii, jest Dobre Miasto. To jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych na terenie Pojezierza Olsztyńskiego, który jednocześnie ceniony jest przez miłośników historii i pięknych budowli. Jakie atrakcje turystyczne zasługują tu na szczególną uwagę?

Wśród najcenniejszych zabytków, którymi kusi Dobre Miasto, znajduje się kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Wzniesiony w XIV wieku, do dziś uznawany jest za najpiękniejszą świątynię halową na całej Warmii. Jego charakterystyczna bryła z pewnością zasługuje na uwagę. Warto też zajrzeć do wnętrza tego kościoła. Dlaczego? Bo czeka tam wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. Tym najcenniejszym jest pochodzący z I połowy XV wieku tryptyk, znany jako Tryptyk Mariacki. Cennym elementem w wyposażeniu kościelnego wnętrza jest też barokowy relikwiarz ze szczątkami świętego Innocentego. Z innymi cennymi skarbami sztuki sakralnej można się spotkać w muzeum urządzonym przy tej niezwykłej świątyni. Warto też pamiętać, że kościół w Dobrym Mieście jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla miłośników sztuki sakralnej, ale i melomanów. Urządzane w nim koncerty organowe są jedną z największych atrakcji w regionie.

Dobre Miasto może się też poszczycić tak cennym zabytkiem, jakim jest cerkiew św. Mikołaja. Ta świątynia, służąca grekokatolikom, jest pięknym przykładem barokowej architektury i z pewnością warto jej poświęcić nieco więcej uwagi. Gotycka baszta oraz pozostałości dawnych murów obronnych są kolejnymi atrakcjami, dzięki którym Dobre Miasto zyskało uznanie w oczach turystów.

Dobre zagospodarowanie miasta, sprawna komunikacja i reprezentująca coraz wyższy poziom baza noclegowa sprawiają dodatkowo, że Dobre Miasto coraz częściej traktowane jest przez turystów jako baza wypadowa, z której można urządzać ciekawe wycieczki po Warmii. W okolicy Dobrego Miasta nie brak atrakcji, stąd też jego rosnąca popularność nikogo dziwić nie powinna.