Dlaczego warto odwiedzić Kujawy?

Kujawy to kraina geograficzna leżąca w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to również odrębna kraina etnograficzna, która posiada własne stroje ludowe, tańce, muzykę, tradycje, gwarę czy obyczaje. Kujawy leżą w centralnej Polsce i są regionem cieszącym się urodzajnymi glebami i bogactwami naturalnymi, takimi jak: sól kamienna i potasowa, węgiel brunatny oraz glina ceramiczna.

W przeszłości najważniejszym miastem na Kujawach była Kruszwica, która cieszy się mianem legendarnej stolicy Polski oraz jednego z najstarszych miast w naszym kraju. Z tym miastem jest również związana legenda o złym królu Popielu, którego zjadły myszy właśnie w kruszwickiej Mysiej Wieży. Jest ona częścią zamku wybudowanego w czasach Kazimierza Wielkiego i stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Oprócz niej ważnym zabytkiem miasta jest romańska kolegiata św. Piotra i Pawła. A po odwiedzeniu najważniejszych zabytków, turyści mogą wypocząć nad jeziorem Gopło, które znajduje się w pobliżu wieży. Religijną stolicą regionu jest Włocławek, gdzie znajduje się siedziba biskupstwa kujawskiego. Przez jego teren przebiega szlak Łokietka. Największym miastem i zarazem stolicą Kujaw jest Bydgoszcz, która wyrosła z osady leżącej na szlaku bursztynowym.

Do najciekawszych miejsc w tym mieście należą Wyspa Młyńska oraz Wenecja Bydgoska szczycąca się licznymi mostami i przejściami, które przywodzą na myśl Wenecję. Na Kujawach znajdują się również dwa najbardziej znane miasta uzdrowiskowe: Ciechocinek i Inowrocław. Ciechocinek kojarzony jest głównie z ogromnych tężni solankowych oraz pięknych parków, które je otaczają. Oprócz nich, masę turystów ściągają tu festiwale muzyki cygańskiej, podczas których można się zapoznać bliżej z kulturą romską. Kolejny kompleks z tężniami solankowymi znajduje się w Inowrocławiu, który ma również do zaoferowania wiele innych atrakcji. Zabytkami wartymi odwiedzenia są: romański kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny (tzw. Ruina), gotycki kościół św. Mikołaja oraz pozostałości murów miejskich z XIV w.

Na Kujawach nadal ogromne znaczenie mają zwyczaje i obrzędy dzięki, którym wciąż jest kultywowana kultura ludowa. Z Kujaw pochodzi jeden z najbardziej znanych tańców ludowych, czyli Kujawiak – spokojny i romantyczny taniec, głównie chodzony. Najbardziej znanymi zwyczajami pochodzącymi z tych terenów są: chodzenie z kozą czy Półpoście, które miało miejsce w trzecią niedzielę wielkiego postu i miało pomóc ludziom przetrwać ten pozbawiony zabaw czas. W czasie jego trwania tłuczono gliniane naczynia napełnione popiłem przed domami panienek i przypadkowych przechodniów. Aby uniknąć obsypania popiołem można było wykupić się kilkoma złotymi na wódkę. Na tradycyjnym wigilijnym stole kujawskim znajduje się jedynie 9 potraw, które podaje gospodarz, gdyż gospodyni nie może wstawać od stołu żeby kury niosły jajka na wiosnę.