Ten niesamowity kujawski folklor. To trzeba koniecznie zobaczyć!

Każdy region w Polsce ma swoje unikalne zwyczaje i legendy, na których wychowało się wiele pokoleń. Nie inaczej jest na Kujawach, gdzie wciąż żywe są obyczaje i zwyczaje ludowe. Tu usłyszysz gwarę, zobaczysz w charakterystycznych strojach oraz tańcach. Poznaj wszystkie walory tego regionu!

Tańce w rytm kujawiaka

Jednym z najbardziej znanych tańców wywodzących się z tego regionu jest właśnie kujawiak. Wykonywany po linii koła w ustalonym wcześniej porządku, robi niesamowite wrażenie. Warto też wspomnieć, że każde uroczystości rozpoczynano tu tradycyjnym chodzonym polonezem.

Muzyka z kujaw

Mieszkańcy tego regionu bardzo cenią sobie harmonię. Taka właśnie jest i muzyka kujawska. Słowa tu często mają mniejsze znaczenie niż linia melodyczna. To ona nadaje styl i charakter brzmienia. Słowa, a czasem nawet pojedyncze sylaby, są tu jedynie dopełnieniem muzyki. Standardowa kapela kujawska to jeden albo dwóch grajków na skrzypcach i basie. Rzadko występują tu klarnety albo bębenki.

Kujawski Haft

Zobaczysz go na każdym kroku, gdyż jest to jeden z najbardziej popularnych elementów na pamiątkach. Będą to więc ornamenty roślinne, zamknięte w hafcie krótkim. Stosuje się tu ściegi atłasowy wypukły albo wąski atłasek na podkładzie. Większość z tych hafów robi się przy podwleczenie ściegu przed igłą. To żmudna i wymagająca praca, która jednak daje cudowne rezultaty.

Strój kujawski

Przed laty, każdy mieszkaniec tego regionu miał odświętne szaty. Były one najczęściej wykonane z najwyższej jakości materiałów, często sprowadzanych zza granicy. Aby dodać powagi i wyjątkowości, stylizowano je na modłę szlachecką. Ze względu na dwa zabory w tym regionie, różnią się one minimalnie od siebie. Jednak każdy z nich zachowuje swój indywidualny rys.