Kaszuby: co warto zobaczyć?

Ta część kraju zachwyca pięknymi krajobrazami oraz doskonałymi warunkami do aktywnego wypoczynku. Kaszuby to doskonałe miejsce na wczasy dla tych, którzy kochają przyrodę i piesze wędrówki. Co warto zobaczyć w tej części kraju?

Wdzydze Kiszewskie

Odkrywanie piękna ziemi kaszubskiej warto rozpocząć od zapoznania się z tymi atrakcjami, którymi kusza nas Wdzydze Kiszewskie. Jest to jedno z najważniejszych letnisk, jakimi mogą się pochwalić Kaszuby. Tutaj bez większych problemów można znaleźć tanie noclegi, a dzięki zabytkom zgromadzonym w miejscowym skansenie – zdobyć wiele cennych informacji na temat kultury ludowej tej części kraju. Kaszubski Park Etnograficzny to najstarsza placówka tego typu na ziemiach polskich, a zgromadzone na jej terenie zabytki architektury mają ogromną wartość. Wdzydze Kiszewskie są jednocześnie miejscowością niezwykle atrakcyjną dla tych, którzy chcą spędzić wspaniałe wczasy nad wodą. Jezioro Wdzydze to idealne miejsce dla tych, którzy lubią sporty wodne i dla tych, którzy chcą się relaksować na plaży.

Kartuzy

Leżące na terenie Szwajcarii Kaszubskiej miasto kusi nie tylko piękną okolicą, ale i cennymi zabytkami. Kartuzy to jedno z najważniejszych miejsc na Kaszubach, którego w czasie wycieczki po tej części kraju nie można pominąć. Główną atrakcją jest tu gotycki kościół Kartuzów – ciekawa pamiątka z XIV stulecia, która intryguje pięknym wystrojem wnętrza. Inną atrakcją, z której to miasto jest bardzo dumne, jest Muzeum Kaszubskie. W placówce tej można zobaczyć wiele ciekawych zabytków i eksponatów, dzięki którym każdy z nas może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat tej części Polski.

Chmielno

Kaszuby mogą się pochwalić pięknymi wyrobami z ceramiki. Kto chce zobaczyć, w jaki sposób powstają te niezwykłe dzieła sztuki ludowej, ten koniecznie powinien odwiedzić miejscowość o nazwie Chmielono. Tu główną atrakcją jest warsztat rodziny Nelców – najsłynniejszych na terenie Pomorza garncarzy, którzy od kilku pokoleń zajmują się tworzeniem pięknej ceramiki. Prowadzone przez nich Muzeum Ceramiki Kaszubskiej to miejsce wyjątkowe, do którego z pewnością warto zajrzeć.

Bytów

To kolejne miasto na Kaszubach, które może zainteresować turystów. Wycieczki po Bytowie to doskonała propozycja dla tych, których interesują krzyżackie zamki oraz wystawy poświęcone kaszubskiej kulturze. Urządzone w Domu Zakonnym Muzeum Zachodnio-Kaszubskie może się pochwalić ciekawą ekspozycją etnograficzną, której z pewnością warto poświęcić swój czas.

Kaszuby to wyjątkowa kraina, a wędrówki po jej terenie dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą. Ta część kraju to piękne widoki, możliwość spędzania czasu w aktywny sposób oraz zabytki, dzięki którym możemy lepiej poznać dzieje tej części kraju.