Trzy propozycje na weekend na Kujawach. Jest z czego wybierać!

Kujawy to jeden z najlepszych kierunków na weekendowe wojaże. Możesz wybierać spośród spokojnych, malowniczych jezior, urokliwych miast i tężni solankowych. Oto trzy propozycje na weekend na Kujawach!

Inowrocław – czyli weekend w solnym klimacie

Do tego miasta zjeżdżają wszyscy ci, którzy mają problemy zdrowotne zwłaszcza z górnymi drogami oddechowymi. Inowrocław położony jest na wielkim wsadzie solnym. Z tego tytułu, w znajdującym się tam Parku Solankowym, spotkasz wiele obiektów leczniczych i sanatoriów. Wizyta w tężni solankowej to absolutne „must have” będąc w Inowrocławiu. Nawet jeżeli nie masz problemów oddechowych, spacer czy zwykłe oddychanie będzie świetnie wpływało na twoje zdrowie.

Inne atrakcje na jakie możesz się nastawić, to wiele tras spacerowych z malowniczymi widokami, łącznie z panoramą całego miasta. Jeżeli będziesz mieć szczęście, trafisz na jeden z festiwali muzycznych albo kulturalnych, które co roku ściągają do Inowrocławia prawdziwe gwiazdy estrady. Koniecznie przejdź się również do Alei Dębów Gwiazd. To inicjatywa, dzięki której w alei stoi już wiele pięknych drzew, zasadzonych przez znane osoby. Poszukaj również Ławeczki Teściowej – ponoć samo przebywanie w jej towarzystwie przynosi szczęście!

Weekend nad Brdą – Bydgoszcz zaprasza!

W tym mieście są jedyne w regionie spichrze szachulcowe. Będąc w Bydgoszczy, koniecznie udaj się na ulicę Grodzką i zobacz te monumentalne trzy dziewiętnastowieczne spichrze. Ale to niejedyna atrakcja tego miasta. Koniecznie udaj się na stare miasto i wypatruj kamienicy poświęconej Panu Twardowskiemu. Codziennie o 13:13 i 21:13 pojawia się właśnie na jednym z murów. Tego widowiska nie możesz przeoczyć.

Najcenniejszym i najbardziej malowniczym zabytkiem Bydgoszczy jest kościół św. Marcina i Mikołaja. Będąc tam, masz już „rzut beretem” do Wyspy Młyńskiej, otoczonej wodami Młynówki i Brdy. Pełno tu uroczych alejek, parków i ławeczek. Spacerując tu, będziesz mieć okazję oglądać magazyny zbożowe i kolejne spichlerze. To w tej dzielnicy znajduje się najwięcej najciekawszych muzeów.
Bydgoszcz ma jako jedno z niewielu polskich miast atrakcję w postaci tramwaju wodnego. Z innej, rzecznej perspektywy możesz podziwiać miasto i odnajdywać ciekawe zaułki. Brzegi rzeki Brdy są jednym z miejsc w Bydgoszczy, gdzie rozgrywa się najwięcej wydarzeń kulturalnych. Chociaż kolejowy czy autobusowy dojazd do tego miasta bywa utrudniony, warto tam podjechać na weekend. Wypoczynek gwarantowany!

Na łonie natury — jedź do Brodnicy!

Miasto to położone jest nad rzeką Drwęca. Próżno szukać tutaj głośnych imprez czy muzeów. Skarbem tego regionu jest możliwość odpoczynku na nie natury. Zdecydowanie warto podjechać na Pojezierze Brodnickie, a w szczególności nad Jezioro Bachotek. Świetnie w formie wycieczki na świeżym powietrzu spisze się również Brodnicki Park Krajobrazowy.

Rzeka Drwęca, co warto podkreślić, na całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Dlatego przyjeżdżając w te rejony możesz spodziewać się nie tylko bogatej szaty roślinnej ale i czystych jezior. Atutem dla lubiących aktywny odpoczynek, będzie z pewnością mnogość szklaków rowerowych i tras pieszych.

Gdy zmęczy cię już przyroda. Możesz podjechać do kościoła św. Katarzyny, który jest niezwykłym okazem architektury w tym regionie. Warto również zobaczyć Wieżę Bramy Mazurskiej, Wieżę ratuszową czy chociażby Bramę Chełmińską. Ciekawostką jest fakt, że w Brodnicy znajdziesz trójkątny rynek. Możesz również zobaczyć na własne oczy ruiny Zamku Krzyżackiego. Dzisiaj znajduje się tam siedziba Muzeum Archeologicznego. Z wysokiej wieży zobaczysz zachwycającą panoramę całej okolicy!